AktualnościAktualności Dom Kultury
Zapraszamy do Domu Kultury na wystawę batiku pt. „W wosku zaklęte” autorstwa pani Anity Ryby.
Wystawa składa się z pięciu cykli batikowych, są to „Ptaki i ptaszki” 2012 r., „Jesiennie” 2013 r., „Lasowiackie inspiracje” 2015 r., „Ślicznotki” 2016 r. i „Abstrakcje” – zabawa kolorem 2017 r.
„Ptaki i ptaszki” to cykl batików przedstawiających ptaki w perspektywie ludowej zabawki. Powstały jako część wydarzenia organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Jarocinie. Kolorystyka i kształty nawiązują do charakteru różnych gatunków ptactwa obserwowanego w puszczańskiej wsi.
„Jesiennie” jest cyklem prac opowiadających o kolorystyce jesiennej Podworskiego Parku w Bojanowie. Przedstawia różne gatunki drzew, światło i cienie jakie występują w naturze jesiennym popołudniem w lasowiackiej wsi.
„Lasowiackie inspiracje” powstały jako ujście artystyczne informacji nagromadzonych podczas kwerendy wzornictwa lasowiackiego. Przedstawione na batikach kształty i wzory nawiązują do wzorów haftów kolbuszowsko-raniżowskich odnajdywanych na strojach ludowych południowej części terenu lasowiackiego.
„Ślicznotki”, cykl ten powstał jako hołd, złożony przez kobietę, urokowi zaklętemu w kobiecym ciele. Autorka w swoich pracach chciała przedstawić piękno kobiecego ciała w niedosłowny sposób. Kolorystyka i kształty nawiązują do subtelności kobiecej istoty życia.
„Abstrakcje” powstały w tak zwanym „między czasie” by wykorzystać chwile pomiędzy powstawaniem innych prac. Stanowią zabawę kształtem, kolorem i naturą prac batikowych.