Aktualności

Plecionkarstwo, które w 2018 r., zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego to jedno z najstarszych rzemiosł ma terenach województwa podkarpackiego bogatą i piękną tradycję. Aby ją podtrzymywać, w oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia przed Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie pojawiły się cztery efektowne bombki wykonane z niekorowanej wikliny, które dotarły tam z Rudnika nad Sanem zwanego Polską Stolicą Wikliny.

Świąteczne rzeźby, z których najmniejsza ma średnicę 1 m, a największa 2,2 m stworzone zostały przez rudnickiego wikliniarza Pana Ryszarda Machowskiego. Plac przed budynkiem zdobią również unikatowe prezenty. Artystyczne ozdoby o wysokości 1 m, 1,2 m i 1,5 m z dbałością o każdy detal wykonał splotem chaotycznym z białej wikliny Pan Marcin Jakubowski. Całość zaprojektowana została przez Panią Agatę Sorokę, pracownika Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem.

Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych, dekoracje nadają radosnego, bożonarodzeniowego charakteru, ciesząc oczy mieszkańców świątecznym blaskiem.

Cieszy nas, że uznanie zaczyna zdobywać nasze dziedzictwo niematerialne – plecionkarstwo.


Sztafeta
Polskie Radio Rzeszów