W Galerii Centrum Wikliniarstwa odbył się wernisaż wystawy haftu krzyżykowego „Igłą malowane” mieszkanek Rudnika nad Sanem: Iwony Rogali, Barbary Strug, Krystyny Markowskiej – 31.08.2018r.

………………………………………………….logo3

Obrazy igłą malowane
W miniony piątek, 31 sierpnia, w Galerii Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem miał miejsce wyjątkowy wernisaż. Swoje prace zaprezentowały rudniczanki: Iwona Rogala, Barbara Strug oraz Krystyna Markowska. Autorki zajmują się haftem krzyżykowym a ich prace powstały z zamiłowania do rzeczy wykonywanych ręcznie.

Iwona Rogala zajmuje się głównie haftem krzyżykowym o tematyce historycznej oraz religijnej.

Z kolei Barbara Strug tworzy sceny rodzajowe. Ponadto wyszywa także wizerunki świętych oraz martwą naturę.

Prace o podobnej tematyce w swoim dorobku posiada również Krystyna Markowska, która dodatkowo za pomocą haftu uwiecznia faunę oraz florę.

Kamila Brzezińska

radio-rzeszow-logo-66CBEC2539-seeklogo.com.gif

„Igłą malowane” w rudnickim Centrum Wikliniarstwa

Wystawę prac haftu krzyżykowego trzech rudniczanek można oglądać w Galerii Centrum Wikliniarstwa.

Stworzyły je Iwona Rogala, Barbara Strug i Krystyny Markowska. Są prezentowane pod wspólnym szyldem „Igłą malowane”.

Jak mówi instruktorka plastyki Agata Krasy haft krzyżykowy oparty na wzorach jest zajęciem wymagającym określonych predyspozycji, przede wszystkim skupienia i cierpliwości. Na ekspozycji można zobaczyć m.in. fragmenty obrazów Jana Matejki: Jan II Sobieski pod Wiedniem, Bitwa pod Grunwaldem, Kościuszko pod Racławicami i Stefan Batory pod Pskowem. To obrazy wyhaftowane w rozmiarach 130 na 90 centymetrów.

Wystawa haftu krzyżykowego „Igłą malowane” będzie otwarta w Galerii Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem do końca września.