AktualnościAktualności Dom Kultury
19 stycznia 2024 r. w rudnickim Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy fotografii pt. „Roztoczańsko-Podkarpackie Wizje Natury” członków Okręgu Roztoczańsko-Podkarpackiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Podczas spotkania pan Marian Rogowski, przemawiający w imieniu pozostałych fotografów opowiedział m.in. o pasji do fotografii przyrodniczej, a także o przygotowaniach do sesji terenowych, rodzajach sprzętu i sposobach kamuflażu. Udzielił również kilku rad dotyczących wykonania dobrego zdjęcia. W wernisażu wzięli udział zaproszeni goście: burmistrz Waldemar Grochowski, przedstawiciele Klubu Seniora, Towarzystwa Miłośników Ziemi Rudnickiej, Stowarzyszenia Harcerskiego „Skautfort” oraz uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Rudniku nad Sanem.
Związek Polskich Fotografów Przyrody powstał w 1995 roku i obecnie liczy ponad 500 członków w 13 okręgach na terenie całego kraju. Jest stowarzyszeniem twórczym zrzeszającym osoby, które połączyła pasja utrwalania bogactwa i piękna polskiej przyrody w fotografii. Należą do niego ludzie w różnym wieku i różnych zawodów, zarówno amatorzy jak i profesjonaliści. Członkowie Związku odnoszą liczne sukcesy w krajowych i międzynarodowych konkursach fotograficznych, promują także polską przyrodę poprzez liczne wystawy, prezentacje multimedialne i wydawnictwa.
Okręg Roztoczańsko-Podkarpacki ZPFP został utworzony w 2004 roku i obecnie liczy 37 członków. Zasięgiem swego działania obejmuje południowo-wschodnią część Polski. Członkowie Okręgu brali udział w ponad 100 indywidualnych lub zbiorowych wystawach fotograficznych, zdobywali laury w prestiżowych konkursach fotograficznych, a ich fotografie można zobaczyć w wielu wydawnictwach promujących przyrodę naszego regionu i kraju.
Obecna wystawa jest kolejną prezentacją twórczego spojrzenia na bogactwo i piękno wybranych fragmentów przyrody, dostrzeżone i utrwalone przez jej autorów.