25.05.2019r. w Galerii Centrum Wikliniarstwa odbył się wernisaż wystawy „Europejskie makatki kuchenne – kicz czy sztuka?”, który współorganizowała Fundacja „Ocalić od zapomnienia” im. Stanisławy Tutka wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury. Na wystawie zostało zaprezentowanych około 60 makatek pochodzących z Niemiec, Węgier, Bułgarii, Czech, Słowacji i Polski. Cechami wyróżniającymi makatki były często przedstawiane na nich stroje regionalne, umowne obrazowanie tekstów muzycznych utworów ludowych i komponowanych przez profesjonalistów, próby odtworzenie dzieł malarzy. Natomiast wzorcami niezmiennymi i zawsze identycznymi były tzw. motywy holenderskie. Makatkowe motywy są najczęściej materialnym odzwierciedleniem powszechnie znanej i popularnej dewizy tzw. trzech K (Kinder, Küche, Kirche – dzieci, kuchnia, kościół). Makatki pochodzą z prywatnej kolekcji Elżbiety i Piotra Branekovych.

Tygodnik Sztafeta