Aktualności

W niedzielne popołudnie 7 sierpnia 2022 r. na Rynku w Rudniku nad Sanem odbył się piknik ekologiczny pod hasłem „W trosce o naturę” zrealizowany przez grupę nieformalną „Młodzi aktywni”, do której należą pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Patrona – Towarzystwo Miłośników Ziemi Rudnickiej. Przedsięwzięcie było okazją do wspólnego spędzenia przyjemnego popołudnia i odpoczynku od codziennych obowiązków, a przede wszystkim miało na celu zwrócić uwagę mieszkańców na stan środowiska naturalnego.

Żyjemy w czasach, w których coraz częściej słyszy się o zmianach klimatycznych, wzroście liczby odpadów komunalnych, zwiększonej ilości wytwarzanych spalin czy nadmiernym zużyciu wody oraz plastiku. Nie są to puste hasła a realne problemy stanowiące poważne zagrożenie dla natury a w konsekwencji i dla ludzkości, dlatego też powinniśmy robić wszystko by im zaradzić. Realizacja inicjatywy miała na celu uświadomić, że każdy człowiek może mieć wpływ na poprawę sytuacji ekologicznej, gdyż bardzo często nie potrzeba wymyślnych rozwiązań czy wielkich wyrzeczeń a jedynie zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń.

Na uczestników pikniku czekało wiele bezpłatnych atrakcji. Rozstawione zostało stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Rudnik oraz kącik z eko-żywnością przygotowaną przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kopek. Zorganizowane zostało także stoisko wikliniarskie i punkt, w którym można było wymienić nakrętki na sadzonki drzew. Najmłodsi mogli bawić się razem z animatorkami oraz spędzić czas na dmuchanych urządzeniach. Chętni mogli wziąć udział również w warsztatach malowania bawełnianych toreb. W trakcie pikniku odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Ziemia naszym domem jest”. Pierwsze miejsce zajęła Weronika Reichert, drugie przypadło Amelii Sondej, a na trzecim uplasowała się Magdalena Mierzwa. Gratulujemy!

Inicjatywa została realizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Regionalnymi Operatorami Projektu są: „Fundacja Przestrzeń Lokalna”, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja”.