Aktualności

II wojna światowa była okrutnym doświadczeniem dla Polski. Zdobywanie wiedzy w tym okresie, chodzenie do szkoły, uczęszczanie na tajne nauczanie było prawdziwym bohaterstwem i odwagą. Temu zagadnieniu było poświęcone spotkanie, które odbyło się 16 września 2021 r. w Centrum Wikliniarstwa. W spotkaniu uczestniczyli członkowie sekcji emerytów ZNP, uczniowie klasy IV PSP nr 1 i pani dyrektor Lucyna Pizuń. Wzięli w nim udział również przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Rudnickiej. Gościem specjalnym miała być pani Zofia Chmiel, która brała udział w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez ZNP, na temat tajnego nauczania w Rudniku nad Sanem. Praca konkursowa zdobyła wyróżnienie. Ze względów zdrowotnych niestety nie przybyła na spotkanie. Drugim gościem zaproszonym była pani Halina Czarny- Dąbrowiak, córka nauczycieli uczących potajemnie w swoim domu w czasie okupacji.
Celem tego spotkania było przekazanie młodemu pokoleniu informacji na temat tajnego nauczania w Rudniku nad Sanem, uświadomienie uczniom tego, że szkoła nie była kiedyś tak dostępna jak teraz. Nauka odbywała się w bardzo złych warunkach i była zakazana przez okupanta. Nauczanie w tajnej szkole jak i uczęszczanie do szkoły zakazanej przez Niemców, groziło śmiercią. To było prawdziwe bohaterstwo i odwaga nauczycieli i uczniów.
W podziękowaniu za zaproszenie, uczniowie przedstawili krótki program artystyczny, na który składały się myśli Jana Pawła II, oraz patriotyczne wiersze i piosenki.
Podczas tego spotkania wręczono Listy Gratulacyjne za 60 lat przynależności do ZNP. Listy otrzymali: pani Zofia Chmiel, Mieczysława Karaś oraz pani Lucyna Chylińska.
Dziękując za przybycie na lekcję patriotyzmu lokalnego, gościom zaproszonym i uczniom, przewodnicząca sekcji emerytów ZNP Jadwiga Tarnawska odczytała słowa pani Zofii Chmiel.

„Wspomnienia moje niech będą hołdem złożonym wszystkim Nauczycielom, którzy nie bacząc na śmiertelne niebezpieczeństwo, nie wahali się wypełniać patriotycznego obowiązku do końca. Wszyscy już nie żyją, lecz pamięć o ich czynach nie powinna nigdy zaginąć”.