AktualnościAktualności Centrum Wikliniarstwa
Szyk i klasa – KGW „Przędzelanki” z Przędzela z nowymi strojami!
Znane są nie tylko ze znakomitych pierogów, proziaków, kaszy czy przepysznych ciast.🧁 Od dziś swoją kreatywną osobowość, zapał i talent będą reprezentować w nowym, i jak przystało na region – lasowiackim stroju. Mowa tu o Kole Gospodyń Wiejskich „Przędzelanki” z Przędzela.
Ostatnie dni karnawału to czas radości i zabawy. Niedzielne popołudnie było więc świetną okazją aby zaprezentować długo wyczekiwany przez gospodynie strój. W Centrum Wikliniarstwa odbyła się sesja fotograficzna, gdzie oprócz suto zastawionego stołu, była także autorska piosenka prezes Koła – Pani Heleny Idzi, a do jej radosnego świętowania przygrywał lokalny wirtuoz akordeonu Pan Lesław Wojtas.
Zakup i uszycie 15 kompletów regionalnych strojów ludowych to koszt w sumie 12 750 zł. Kwota 4 050 zł pochodzi z dotacji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a pozostała kwota czyli 8 700 zł to wkład własny Koła.
Wykonane stroje będą służyć do prezentacji członkiń KGW na różnych imprezach gminnych i okolicznościowych, aby krzewić i zachować tradycje ludowe. Cel projektu to także popularyzacja lasowiaków i krzewienie lasowiackiej kultury, zarówno wśród mieszkańców jak i odwiedzających gminę Rudnik nad Sanem.
– Cieszę się, że Panie które stanowią nie tylko ostoję życia społeczno – kulturalnego w naszej gminie, ale także często reprezentują nas poza granicami miasta, zyskały nowe stroje. Dzięki realizacji projektu wzmocniły one swój wizerunek, aby godnie reprezentować dorobek kulturalny gminy, nie tylko podczas lokalnych wydarzeń. Zakup nowych strojów pozwoli na promocję naszego regionu. Koła Gospodyń Wiejskich to ich swoiste wizytówki dlatego też przepiękny unikalny haft pozwoli przybliżyć mieszkańcom tradycję i kulturę lasowiacką. Paniom życzę wiele sukcesów i wytrwałości w dążeniu do ocalenia od zapomnienia tradycji regionalnych, a także serdecznie dziękuję za tak dobre reprezentowanie naszej gminy. Miniony rok obfitował w wiele sukcesów Koła. Życzę, aby i ten był dla Was równie szczęśliwy – powiedział Waldemar Grochowski, burmistrz Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem.
Zdjęcia i tekst pochodzą ze strony Urzędu Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem.