11 listopada to szczególna i niezwykle ważna data dla wszystkich Polaków. Obchodzona w tym dniu rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości przypomina o wielkiej odwadze naszych przodków oraz ich determinacji w przywróceniu Ojczyźnie jej dawnej świetności.

Aby uczcić pamięć bohaterów i oddać im należyty hołd, w niedzielę 13 listopada 2022 r. w Domu Kultury dla mieszkańców przygotowany został program patriotyczny.
Na scenie zaprezentowali się uczestnicy zajęć tanecznych, wokalnych oraz gry na pianinie działających przy Miejskim Ośrodku Kultury. Jako pierwsza wystąpiła Zuzia Socha, która zagrała pieśń „Jak to na wojence ładnie”, a po niej przy pianinie usiadła Asia Kania wykonując „O mój rozmarynie”. Następnie pojawiła się Ola Wnuk, która wyśpiewała „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Chwilę później na scenie wspólnie zatańczyły dziewczynki z I i II grupy warsztatowej. Po raz kolejny wystąpiła Asia Kania, która tym razem zaśpiewała utwór „W listopadzie”. W dalszej części programu można było usłyszeć jak na pianinie grają Paulina Kotuła, która przygotowała pieśń „Ostatni mazur” oraz Mateusz Mierzwa, który wykonał „Rotę”. Na koniec swój dokładnie dopracowany układ zaprezentowały dziewczyny z III grupy tanecznej.

Po występach dzieci, na scenie pojawił się Chór „Lasowiacy”, którego członkowie zaśpiewali pieśni patriotyczne oraz wyrecytowali wiersze znanych polskich poetów. Pochodząca z Ukrainy dyrygentka, pani Katarina Serediuk zaprezentowała również z córką utwory ukraińskie.
Działający pod patronatem Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli Chór „Lasowiacy” powstał w 1939 r. pod nazwą Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki. W 1956 r. wraz z powołaniem Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy”, chór został włączony w jego strukturę i zmienił swoją nazwę na obecną, nawiązując w ten sposób do regionu etnograficznego, z którego się wywodzi. Chór wielokrotnie koncertował w kraju jak również daleko poza granicami Polski.

Na zakończenie obchodów wszyscy zgromadzeni na sali widowiskowej odśpiewali wraz z Chórem „Mazurka Dąbrowskiego”.
🇵🇱 🇵🇱