AktualnościAktualności Biblioteka

Publiczna Biblioteka w Rudniku nad Sanem już po raz 8 wzięła udział w Narodowym Czytaniu.
W naszej Bibliotece Narodowe Czytanie odbyło się w czwartek 8 września na dziedzińcu Centrum Wikliniarstwa. Tegoroczną lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Jedenastą odsłonę Narodowego Czytania rozpoczęliśmy odczytaniem listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.
– Dla Polski i Polaków romantyzm i ta epoka ma charakter szczególny. Romantyzm to przede wszystkim wolność, to niezgoda na tyranię – mówił Andrzej Duda, inaugurując warszawskie wydarzenie.
– W Polsce romantyzm, przede wszystkim ten mickiewiczowski narodził się, gdy Polska nie była wolna – była rozdarta, walczącą o wolność – dodał.
Podkreślał też, że poczucie potrzeby wolności i jej odzyskania, poczucie często niezrozumienia w relacji między Polską i innymi państwami, wewnętrzne idealizowane ojczyzny, jej świata, przyrody, obyczaju i ducha miało u nas szczególny wymiar i znalazło swój wyraz w poezji Adama Mickiewicza.
Jak co roku na przyniesionych przez siebie egzemplarzach lektury można było otrzymać pamiątkowy stempel, zaś wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali okolicznościowe magnesy, podziękowania oraz zostali zaproszeni na mały poczęstunek.
Dziękujemy za pomoc i udział w akcji.
Utwory Mickiewicza czytali między innymi:
•Towarzystwo Miłośników Ziemi Rudnickiej reprezentowali:
Pani Wiktoria Serafin
Pani Danuta Makarska
Pani Anna Korasiewicz
Pani Maria Lachowicz
Pan Eugeniusz Pędlowski

•Pani Czesława Zastawny
•Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Rudniku nad Sanem
pod opieką Pani Grażyny Freyer
•Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Kopkach
pod opieką Pani Mirosławy Szyszka-Burdzy