Aktualności

Fotoreportaż: Foto – Res /Rzeszów/

……………………………………………..

logo sztafeta

W minioną niedzielę, 6 maja, w Miejskim Ośrodku Kultury w Rudniku nad Sanem świętowano jubileusz rozpoczęcia budowy Domu Oświatowego, czyli właśnie obecnego MOK. Na scenie domu kultury zaprezentowali się podopieczni placówki, którzy dali wspaniałe taneczne show .Nie zabrakło też wspomnień, którym podzieliła się m.in. Krystyna Wójcik od 27 lat związana z placówką.

– Z 37 lat pracy zawodowej 27 lat spędziłam w Miejskim Ośrodku Kultury w Rudniku nad Sanem, którym zarządzam od 24 lat. To piękny czas. Znam problemy tego domu kultury, śmiem mówić
o ludziach, którzy tu pracowali za mojej kadencji, o dorobku artystycznym. Od samego początku, kiedy tylko przyszłam tu do pracy, poprosiłam dyrektora Wiesława Olko o możliwość prowadzenia kroniki. Odpowiedział „pani Krysiu, tydzień pani pracuje i kronikę chce pani zakładać?”. Dziś mamy osiem opasłych tomów kronik. Wszystkie są w domu kultury. Utrwalaliśmy wszystko to, co działo się tu
w domu kultury. To co działo się na scenie i w holach, ludzi, którzy występowali, którzy tu pracowali, instytucje, które brały udział w życiu artystycznym i kulturalnym. Dlaczego urządzamy takie uroczystości, dlaczego chcemy pamiętać o tym co było? Bo naród który nie pamięta o swojej historii nie jest wart tego by godnie, dobrze żyć. Musimy zadbać o to, by to co najpiękniejsze, dobre, zostało utrwalone. 85 lat temu ktoś pomyślał o tym, żeby zostawić pamiątkę dla potomnych, pamiątkę publiczną Dom Oświatowy – wspominała Krystyna Wójcik.

Oprócz jubileuszu Domu Oświatowego w minioną niedzielę świętowano także 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji koncert polskich pieśni patriotycznych, a w dalszej części utworów rozrywkowych dali Piotr Szpara, Szymon Jędruch oraz Tomasz Dziwisz.

Agnieszka Kopacz

http://www.sztafeta.pl/85-lat-rudnickiego-domu-oswiatowego/

…………………………………………………………….

indeks

Koncert tenorów oraz taneczna gala w wykonaniu najmłodszych mieszkańców gminy – tak świętowano wczoraj 85 – lecie Miejskiego Ośrodka Kultury w Rudniku nad Sanem oraz 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Sala widowiskowa Domu Oświatowego wypełniona była po brzegi.

Uroczystość rozpoczęła pieśń Fryderyka Chopina „Wojak” w wykonaniu tenorów Piotra Szpary, Szymona Jędrucha oraz Tomasza Dziwisza. Widzowie mogli usłyszeć m.in. arie z opery ”Halka”, arie „Janka” z opery Władysława Żeleńskiego czy arie Stefana z opery „Straszny dwór”.

Druga część uroczystości składała się z tanecznej gali zespołów należących do Miejskiego Ośrodka Kultury. Na scenie, pod okiem instruktor Sylwii Świątek, najmłodsi mieszkańcy gminy zaprezentowali kilka układów tanecznych.

Jak zaznaczyli podczas uroczystości Krystyna Wójcik – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, oraz Waldemar Grochowski – burmistrz Rudnika nad Sanem, nie można zlekceważyć takich urodzin.

– 100 lat temu Odzyskaliśmy Niepodległość, 15 lat po tym powstał właśnie Dom Oświatowy. Nasi przodkowie musieli bardzo ciężko pracować, aby powstał budynek, który do dziś stanowi niezwykle ważne centrum oświatowe – mówił burmistrz.

Dom Oświatowy im. marszałka Józefa Piłsudskiego, bo taką miał początkową nazwę, został zbudowany w latach 1929-1930. Następnie w 1950 r., nazwa ta zniknęła z budynku i obiekt nazywał się kinem Rusałka. Natomiast od 1991 r. nosi nazwę Miejskiego Ośrodka Kultury w Rudniku nad Sanem. Niestety nie jest znana dokładna data jego otwarcia. Jak wspominała Krystyna Wójcik, prawdopodobnie już na przełomie 1932 – 1933 r., odbywały się pierwsze jasełka, bale i uroczystości. Miejski Ośrodek kultury, swoją działalnością obejmuje zarówno dzieci, młodzież, dorosłych jak
i seniorów. Aktywnie organizuje także cykliczne imprezy okolicznościowe m.in. patriotyczne, rocznicowe oraz cykliczne przedsięwzięcia kulturalne.

– To tutaj najmłodsi uczą się jak podejść do mikrofonu, jak stanąć, jak oddychać przeponą, jak umieć patrzeć na widza. Miejski Ośrodek Kultury prowadzi działalność m.in. kulturalną, rozrywkową, kinową, oświatową, czytelniczą czy wystawienniczą. Do naszej małej ojczyzny należy właśnie ten 85-letni dom senior, który powstał w przedziwnych okolicznościach. W zniszczonym po wojnie Rudniku powstało pragnienie, aby w miasteczku był taki Dom Oświatowy, w którym mogłyby się odbywać m.in. bale
i zebrania. Marzenie wewnętrzne Polaków, po odzyskaniu niepodległości ziściło się w 1930 r., część materiału po budowie kościoła parafialnego, przewieziono właśnie tutaj – wspominała Krystyna Wójcik.

Agata Piotrowska

http://rni24.eu/85-lat-domu-oswiatowego-w-rudniku-nad-sanem/?nggpage=4