AktualnościAktualności Biblioteka

Książki, bibliotekarze i Internet – tak jawi się współczesny obraz bibliotek.
Wraz z nadejściem roku 2021 w Bibliotece Publicznej w Rudniku nad Sanem nastąpi technologiczny przełom.
Z dniem 4 stycznia 2021r. zostanie uruchomione komputerowe udostępnianie zbiorów bibliotecznych.
Do tej pory dzięki zakładce „Katalog on-line” na stronie Biblioteki czytelnicy mieli możliwość przeglądania bibliotecznych zasobów i sprawdzenia, w której bibliotece na terenie gminy znajduje się poszukiwana przez nich książka. Od 4 stycznia 2021 r. każdy czytelnik odwiedzający bibliotekę może wypożyczyć książkę posługując się elektroniczną kartą biblioteczną, a także rezerwować poszczególne egzemplarze i sprawdzić stan bibliotecznego konta przez Internet.
Prace nad komputeryzacją Biblioteki Publicznej w Rudniku nad Sanem trwały od 2006 roku. Wdrażania systemu komputerowego SOWA firmy Sokrates – programu przeznaczonego do kompleksowej obsługi informatycznej biblioteki to proces czasochłonny i pracochłonny. Stąd realizacja tego projektu odbywała się etapowo.
W pierwszym etapie udostępniono czytelnikom katalog on-line, a w kolejnych latach wprowadzano do bazy dane egzemplarzy składających się na cały księgozbiór Bibliotek. Ostatni rok był okresem wzmożonych prac przy oklejaniu księgozbioru specjalnymi kodami kreskowymi niezbędnymi do komputerowych wypożyczeń, przygotowywaniu sprzętu, tworzeniu bazy czytelników.
Od stycznia 2021r. bibliotekarze Biblioteki Publicznej w Rudniku nad Sanem będą korzystać z programu SOWA SQL nie tylko by opracowywać i inwentaryzować zbiory, ale przede wszystkim udostępniać je czytelnikom. Każdy czytelnik po zapisaniu się do biblioteki może rezerwować, zamawiać i prolongować wskazane pozycje katalogowe przez Internet.