IV Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa w Nowym Tomyślu

Kiedy pod koniec XIX wieku arystokratyczna rodzina Hompeschów nabyła rudnickie dobra, nikt z mieszkańców nie spodziewał się, że nadsańska wiklina stanie się przez następne stulecie źródłem utrzymania dla tysięcy rodzin. Nikt na pewno nie przewidział tego, że plecionkarze z naszego regionu oraz ich wyroby gościć będą na międzynarodowych festiwalach, wystawach, takich jak Biennale w Wenecji czy EXPO w Japonii, czy też Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa w Nowym Tomyślu. Obecność plecionkarzy z Rudnika i okolic w dniach od 22.08 do 25.08 2019 roku na IV Światowym Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa w Nowym Tomyślu, jako reprezentantów Województwa Podkarpackiego była potwierdzeniem jak ważne jest to rzemiosło dla naszego regionu. Nasi plecionkarze Maria i Ryszard Machowscy, Ewelina Radomska, Marcin Jakubowski i Stanisław Zawół brali udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach, a najważniejszym z nich był V Międzynarodowy Konkurs Plecionkarski. Oczywiście nie wróciliśmy bez nagród. Stanisław Zawół zdobył III miejsce za kosz w kategorii forma użytkowa w konkursie prac nadesłanych, a Marcin Jakubowski wyróżnienie za kosz w kategorii kosz użytkowy.
Drugim, bardzo ważnym wydarzeniem na Festiwalu była Wystawa Narodowa, na której obok Nowego Tomyśla swoją wystawę miało Podkarpacie. Zaprezentowaliśmy najciekawsze wyroby wikliniarskie naszego regionu, zarówno użytkowe jak i artystyczne. Jesteśmy dumni, bo naszą wystawę z wielkim zainteresowaniem odwiedziło bardzo dużo osób.
Centrum Wikliniarstwa i Stowarzyszenie Korporacja Wikliniarska Rudnik dokładają wielu starać aby plecionkarstwo, wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego zachować dla przyszłych pokoleń. Stowarzyszenie „Korporacja Wikliniarska Rudnik” jako członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Plecionkarzy i Wikliniarzy i Partner tej edycji Festiwalu po raz pierwszy mógł w tak szerokiej formule reprezentować Województwo Podkarpackie na tak prestiżowym wydarzeniu. Stowarzyszenie „Korporacja Wikliniarska Rudnik” reprezentowane było przez prezesa Stanisława Szydełko i wiceprezesa Jerzego Bigosa, natomiast Centrum Wikliniarstwa reprezentowały Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Rudniku nad Sanem Anna Straub oraz instruktor plastyk Agata Krasa. Koordynatorem projektu była Maria Horoszko. Dziękujemy Panu Marszałkowi Województwa Podkarpackiego za pomoc finansową i umożliwienie nam godnego reprezentowania Podkarpacia wśród tylu narodów. Podziękowania kierujemy również do Starosty Niżańskiego i Burmistrza Gminy Rudnik nad Sanem za wsparcie finansowe naszej reprezentacji.

ECHO DNIA

OTWARCIE IV ŚWIATOWEGO FESTIWALU WIKLINY I PLECIONKARSTWA

OTWARCIE MIĘDZYNARODOWYCH WYSTAW “TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ, DESIGN I FUNKCJONALNOŚĆ”

V JUBILEUSZOWY MIĘDZYNARODOWY KONKURS PLECIONKARSKI O NAGRODĘ GRAND PRIX FESTIWALU