Województwo Podkarpackie było organizatorem II edycji Festiwalu Kultury Lasowiackiej czyli święta kultury Lasowiaków. Wydarzenia festiwalowe odbywały od 4 do 18 września 2022, a ich najważniejszym celem była prezentacja dorobku kultury Lasowiaków i promocja jej unikatowego charakteru. Województwo Podkarpackie do współpracy zaprosiło 10 operatorów, w tym: Miejski Ośrodek Kultury w Rudniku nad Sanem. Wydarzenia festiwalowe odbyły się w 13 miejscowościach: Grodzisko Dolne, Kolbuszowa i Kolbuszowa Górna, Baranów Sandomierski, Leżajsk, Medynia Głogowska, Nowa Dęba, Poręby Dymarskie, Rudnik nad Sanem, Rzeszów, Ulanów, Stalowa Wola i Tarnobrzeg. W sobotę, 17 września 2022 r. II Festiwal Kultury Lasowiackiej zawitał do Polskiej Stolicy Wikliny. Rozpoczął się o godz. 13.00 plenerem malarskim, w którym wzięły udział cztery utalentowane malarki: Paulina Kara, Monika Krupa, Elżbieta Szalony i Angelika Maczuga. Swoje umiejętności zaprezentowali również mistrzowie wyplatania: Maria i Ryszard Machowscy, Marcin Jakubowski oraz Marcin Żuraw, którzy na oczach gości wyplatali wiklinowe rzeźby. O uczestników Festiwalu zadbała również pani Henryka Działak – wikliniarz, opowiadając i pokazując jak powstają wyroby wiklinowe. O godz. 15.00 czekała na wszystkich muzyczna uczta w wykonaniu Kapeli Ludowej oraz Chóru „Lasowianka” pod kierownictwem p. Edwarda Horoszko, w czasie której zabrzmiały pieśni i melodie lasowiackie. Imprezę na rynku miasta zakończył pokaz wiklinowej mody w wykonaniu rudnickich Przedszkolaków oraz rozstrzygnięcie konkursu „Jak wygina się wiklina”. Nagrodzeni zostali:
I grupa wiekowa /od 12 do 18 lat/:
I miejsce – Kacper Gwizdak
II miejsce – Antoni Pikor
III miejsce – Wojciech Smoła
II grupa wiekowa /powyżej 18 lat/:
I miejsce – Stanisław Wojtaś
II miejsce – Stanisław Zawół
III miejsce – Władysław Kowal
Wyróżnienie – Paulina Kotuła
Nie zabrakło również degustacji lokalnych produktów nawiązujących do kuchni lasowiackiej przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kopek oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Przędzelanki”. Ostatnim punktem Festiwalu Kultury Lasowiackiej w Rudniku nad Sanem było otwarcie wystawy „Stanisław Dziubak. Wikliną i Kolorem” w Centrum Wikliniarstwa. Autor wystawy Stanisław Dziubak w 1975 r. otrzymał dyplom z plecionkarstwa. Od 1983 r. jest instruktorem plastyki w Tarnobrzeskim Domu Kultury, gdzie obejmuje stanowisko kierownika działu Wydawnictw, Promocji i Informacji. Od 2000 r. Stanisław Dziubak pełni funkcję Prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórczego „Wiklina”. W 2001 r. na podstawie prac i dorobku artystycznego został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków. Jest propagatorem wikliny w sztuce, zorganizował ponad 50 plenerów artystycznych krajowych i międzynarodowych. Uczestniczył w 3 Festiwalach Wikliny w Danii, 4 Międzynarodowych Plenerach Wikliny Artystycznej na Ukrainie i 2 Międzynarodowych Festiwalach Tkaniny Artystycznej w Krakowie. Jest laureatem 7 nagród w profesjonalnych konkursach plastycznych oraz 2 nagród Marszałka Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia i całokształt dorobku w dziedzinie kultury i sztuki. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia pokazującego, że kultura lasowiacka to nieodłączny element dziedzictwa Podkarpacia z bogatym i wciąż niewykorzystanym potencjałem.