22 sierpnia 2021r. w Rudniku nad Sanem na obiekcie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się Dożynki Powiatu Niżańskiego. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Św. dziękczynną w Kościele Parafialnym pw. Trójcy Świętej, której przewodniczył ks. kan. dr Kazimierz Hara, podczas której zostały poświęcone wieńce dożynkowe z 7 Gmin Powiatu Niżańskiego. Po Mszy Św. uroczysty korowód dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Dętą OSP Jeżowe i Mażoretki „FORTIS” przeszedł ulicami Rudnika nad Sanem na teren Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W korowodzie udział wzięły poczty sztandarowe OSP z terenu powiatu, delegacje wieńcowe z poszczególnych gmin, władze samorządowe, parlamentarzyści, zaproszeni goście i mieszkańcy powiatu. Uroczystego otwarcia imprezy dokonali: Gospodarz Dożynek Powiatowych – Starosta Niżański Robert Bednarz oraz Burmistrz Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem – Waldemar Grochowski.                                                                                             Starostowie Dożynek – Maria i Adam Pielowie, Gospodarze: Starosta Niżański i Burmistrz Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem, Wójtowie, Burmistrzowie Gmin Powiatu po uroczystszej ceremonii chleba podzielili się z wszystkimi uczestnikami dożynek chlebem z tegorocznych zbiorów.                                                               Tego dnia na scenie zaprezentowały się grupy artystyczne z poszczególnych gmin, naszą Gminę reprezentował „Chór „Wiklina” Rudnickiego Klubu Seniora.                                                                          Podczas dożynek odbył się Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego:                                                       I MIEJSCE – Stowarzyszenie Trzy Kurzyny,                                                                                                      II MIEJSCE – Stowarzyszenie „Bieliny – wieś nad Sanem”,                                                                              III MIEJSCE – Koło Gospodyń Wiejskich Kopki.                                                                                          Nagroda publiczności trafiła do Koło Gospodyń Wiejskich w Golcach.                                                       oraz IV Powiatowy Konkurs na Tradycyjny Produkt Kulinarny Powiatu Niżańskiego:                            I MIEJSCE – Koło Gospodyń Wiejskich w Racławicach,                                                                                  II MIEJSCE – Koło Gospodyń Wiejskich w Golcach,                                                                                        III MIEJSCE – Koło Gospodyń Wiejskich w Kopkach.                                                                                     O kulinarną oprawę tegorocznego Święta Plonów zadbały lokalne Stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich, które przygotowały do degustacji tradycyjne regionalne potrawy . Imprezie towarzyszyły: stoiska wystawiennicze Gmin Powiatu Niżańskiego promujące lokalnych twórców rękodzieła artystycznego,stoiska handlowe, pokaz wyplatania koszy oraz targi wikliniarskie, podczas których swoje wyroby prezentowali lokalni przedsiębiorcy. Dodatkową atrakcją były niewątpliwie dmuchańce, lot balonem oraz widowiskowy pokaz Teatru Ognia „Bohema”, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczestników imprezy. Gwiazdą tegorocznych dożynek był zespół Brathanki a wieczorem publiczność wraz z prowadzącym imprezę konferansjerem Januszem Łopuchem bawiła się z zespołami „EFFECT” i „KORDIAN”, które wprowadziły rudnicką publiczność w taneczny nastrój.

O Dożynkach Powiatu Niżańskiego w Rudniku nad Sanem napisali:                                           SZTAFETA

ECHO DNIA

POWIAT NIŻAŃSKI