AktualnościAktualności Centrum Wikliniarstwa

W dniach 7-8 października 2023 r. delegacja z Rudnika nad Sanem na zaproszenie dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, p. Michała Mączki gościła na Wieczorze wspomnień wybitnego plecionkarza Władysława Wołkowskiego. Podczas spotkania swoimi wspomnieniami o artyście podzielił się Witold Olejarczyk – jego przyjaciel i aranżer pierwszej wystawy prac plecionkarza w Muzeum w Olkuszu. Pan Olejarczyk nawiązując do pobytu Wołkowskiego w Rudniku nad Sanem podarował Centrum Wikliniarstwa kopię szkiców pt.: „Rysunki na wiklinę”, gdzie znajdują się rysunki m.in. Rudnika nad Sanem, Bielin i Krzeszowa. Wydarzenie wzbogacił pokaz wyplatania w wykonaniu pani Henryki Działak i pana Ryszarda Machowskiego oraz prezentacja na temat Centrum Wikliniarstwa i rudnickiego plecionkarstwa na przełomie wieków przedstawiona przez dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury – Annę Straub. Dzięki uprzejmości pań przewodniczek: Ewy Wołoszyn oraz Katarzyny Majewskiej w czasie pobytu w Olkuszu delegacja zwiedziła trasę podziemną w Olkuszu, Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego, Muzeum afrykanistyczne i ruiny zamku w Rabsztynie oraz Pieskową Skałę i Ojcowski Park Narodowy.