Rudnik nad Sanem nazywany jest Polską Stolicą Wikliny. Jeśli fascynuje Was wiklinowe rękodzieło, a dodatkowo lubicie mieć w swoim otoczeniu unikalne wyroby z ekologicznych surowców, powinniście koniecznie odwiedzić nasze miasteczko. Zobaczycie tu rzemiosło wikliniarskie o bogatej tradycji, hurtownie pełne wyrobów wiklinowych wysyłanych do wielu krajów świata.
Wyplecione z wikliny monumentalne rzeźby, zaprojektowane przez artystów z kraju i zagranicy, a wykonywane przez naszych mistrzów wyplatania zdobiące skwery miasteczka, można obejrzeć idąc szlakiem wiklinowych rzeźb. Powstałe w 2007 Centrum Wikliniarstwa – jedyna w Polsce placówka wystawienniczo – edukacyjna, pracująca na imię Polskiej Stolicy Wikliny, ma na celu dbanie o historyczny i współczesny wizerunek rzemiosła wikliniarskiego stworzonego przez prekursora rudnickiego wikliniarstwa – hrabiego Ferdynanda Hompescha. Obejrzeć tu można stałe wystawy: historyczną, archeologiczną i etnograficzną oraz zmienne ekspozycje wikliny użytkowej i artystycznej. Bogata, różnorodna i ciągle zmieniająca się oferta turystyczna Centrum obejmuje pokazy kunsztu wyplatania, warsztaty wikliniarskie oraz plenery wikliny artystycznej.
Tylko tu można zobaczyć kilkanaście kolekcji niepowtarzalnych wiklinowych kreacji prezentowanych nawet w Brukseli oraz unikalną kolekcję monumentalnych „Koszy XXL”. Tutejsza galeria malarstwa prezentuje wciąż zmieniające się wystawy rzeźby, rysunku, grafiki, tkaniny artystycznej, fotografii, kowalstwa artystycznego, malarstwa… artystów z Polski i zagranicy.
Pod okiem fachowców można dotknąć eksponatów, a nawet samodzielnie wypleść wiklinowy drobiazg. Przekonacie się, że z wikliny można zrobić prawie wszystko! Centrum Wikliniarstwa szczyci się nagrodami w konkursach: – „Polska Pięknieje – 7 Cudów Unijnych Funduszy”– 2008r.- „Najlepszy Produkt Turystyczny Podkarpacia 2010” – Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne „EDEN 2011”.

Łańcuch atrakcji – czyli aktywna jesień na rowerowym szlaku

Na Rowerowym Szlaku w Rudniku nad Sanem:
Przygotowywanie materiałów promocyjnych przez TVN – „Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo”
Rudnik nad Sanem na trasie GREEN VELO
Na Szlaku Rowerowym Green Velo
Cykliści z Mysłowic na trasie wschodniego szlaku rowerowego GREEN VELO

Poniżej zamieszczamy tylko niektóre z wpisów turystów rowerowych zamieszczone w księdze pamiątkowej Centrum Wikliniarstwa

INFORMACJA TURYSTYCZNA W PODKARPACKIM KORYTARZU GREEN VELO
POWIAT NIŻAŃSKI: